İş

Ustalar karaborsaya düştü: Maaşları 70 bin lirayı buldu

İnşaat sektörü her geçen gün kan kaybediyor.

Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvaha Olgun, işçilerin aylık ücretlerinin 50 bin TL’yi aştığını ve sektörde personel sıkıntısı yaşandığını söyledi. Olgun, “Sıvacıların, boyacıların ve kalıp ustalarının yevmiyesi 2 bin TL’ye ulaştı. Bırakın bölümdeki nitelikli çalışanları, vasıfsız çalışanlar bile karaborsaya düştü. Sıvacıların, demircilerin ve kalıpçıların maaşları daha yüksek” dedi. beyaz yakalı çalışanların maaşlarından daha yüksek.”

6 Şubat 2023’te meydana gelen deprem felaketi, bölgede konut inşaatlarının hızla başlaması nedeniyle işçi bulma zorluğunu daha da artırdı. İzmir Torbalı’da inşaat sektöründe çalışan nitelikli işçilerin yevmiyesinin 2 bin TL’ye ulaştığı öğrenildi. Özellikle bu yoğun talep karşısında; Sıva, demir, kalıp, boya ve inşaat ustaları gibi uzmanlık gerektiren alanlarda usta ve yardımcı sıkıntısı yaşanıyor. İnşaat sektöründe yaşanan işgücü sorunu, projelerin zamanında bitirilmesini ve maliyetlerin kontrol altında tutulmasını zorlaştırarak departmandaki patronları olumsuz etkiliyor. Gençlerin inşaat sektörüne ilgi göstermemesi sorunu daha da derinleştirirken, gelecekte nitelikli işgücü arzının da ciddi oranda azalmasına neden olabilecektir.

“18-25 YAŞ NESİL BU SEKTÖRÜ TERCİH ETMİYOR”

İnşaat sektöründe maliyet artışlarının yanı sıra işgücü alanında da sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “İzmir’in en çok konut üreten ilçelerinden biri olan Torbalı’da personel sorunu yaşanıyor. İnşaat sektöründe işler artmaya başladı. Kalıpçılık, sıvama, demircilik gibi beceri gerektiren mesleklerde personel sıkıntısı yaşanıyor. Mevcut çalışanların birçoğu deprem bölgesindeki şantiyelere kaydırıldı. Bırakın nitelikli personeli, vasıfsız personel bile karaborsaya düştü. Yerlerine yeni işgücü getirilmedi, boş pozisyonlar arttı. Gençlerimize inşaat denilince bize endişeli gözlerle bakıyorlar. “18-25 yaş arası nesil Bu segmenti tercih etmiyorum” dedi.

“İŞÇİLERİN AYLIK MAAŞLARI ORTALAMA 50 BİN LİRAYI AŞTI”

Olgun, ”TÜİK verilerine göre yıllık bazda inşaat branşı malzeme endeksi yüzde 52, personel endeksi ise yüzde 113,47 arttı. İşçi maaşları ve ekipman tüketimi artmaya devam ediyor. İşçilerin ortalama aylık maaşları 50 bin lirayı aşıyor. Fiyatlar günlük 1.500 ile 2.000 lira arasında değişiyor, fazla mesailer dahil ayda 60-70 bin liraya ulaşıyor. “Sıvacıların, demircilerin ve kalıpçıların maaşları beyaz yakalı işçilerin maaşlarından daha yüksek.”Bunu şöyle aktardı:

Olgun, kalifiye personel eksikliğinin projelerin zamanında tamamlanmasını ve kalite standartlarının karşılanmasını zorlaştırdığını vurguladı. ”Torbalı’da konut satışlarında 2020’den bu yana düşüş var. 2020’de 6 bin 890, 2023’te ise 5 bin 390 konut satıldı. Yüzde 21,77’lik bir düşüş var. Müteahhitler inşaatlarda çalışacak personel bulamıyor. 20 kişinin işini 10 kişi yapmaya çalışıyor. İnşaat işleri zamanında tamamlanamıyor. Bu durum hem müteahhitlerimiz hem de vatandaşlarımız açısından büyük sıkıntılara neden oluyor” dedi.söz konusu.

haber-unye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu