Ekonomi

Sudan’daki ilk Türk konvoyu İstanbul’a geldi

Sudan’da ateşkese rağmen dün geç saatlerde çatışmalar yeniden başladı ve Sudan’dan salıverilen Türk vatandaşlarının yer aldığı ilk konvoy gece saatlerinde İstanbul Havalimanı’na indi.

Sudan’ın başkenti Hartum’da başlayan çatışmalardan bir hafta sonra kara yoluyla Etiyopya’ya götürülen vatandaşlar, Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan uçakla Türkiye’ye gönderildi.

Türk vatandaşlarının Sudan’ı terk etmesini sağlayan uçuşların bugün de devam etmesi bekleniyor.

ABD ve Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda yapılan görüşmelerin ardından Sudan Silahlı Kuvvetleri (SAF) ile Hızlı Güçlendirme Güçleri (RSF), dün başlayan 72 saatlik ateşkes konusunda anlaşmaya vardı.

ateşkes devam ediyor

BM elçisi, ateşkesin kısmen devam etmesine rağmen, her iki tarafın da müzakereye hazır olduğuna dair herhangi bir işaret vermediğini söyledi.

BM’nin Sudan Özel Temsilcisi Volker Perthes, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı açıklamada, ateşkesin “bazı bölgelerde şu ana kadar devam ediyor gibi göründüğünü” ancak her iki tarafın da “askeri bir zafer elde etmenin mümkün olduğunu düşündüklerini gösterdiklerini göstermeyerek belirttiklerini” söyledi. ciddi müzakerelere hazırız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu