Ekonomi

SingTel hisseleri Optus satış görüşmeleri durmadan önce yükseldi

Singapur Telekomünikasyon (SingTel) hisseleri bugün işlemlerin durdurulmasından önce %4’e yakın bir artış yaşadı. Artış, Australian Financial Review (AFR) tarafından yayınlanan ve SingTel’in Avustralya’daki telekom iştiraki Optus’u satmak için ileri düzeyde görüşmeler yaptığını belirten bir rapora yanıt olarak geldi.

SingTel, bir duyuru beklerken işlemlerin durdurulmasını talep etti, ancak ek ayrıntı vermedi. AFR’nin isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberine göre, potansiyel alıcı Kanadalı özel sermaye şirketi Brookfield. Optus’un satışıyla birlikte şirketin değeri 18 milyar A$’a (11,89 milyar $) kadar çıkabilir.

Günün ilerleyen saatlerinde SingTel bir açıklama yaparak Optus’un bildirilen meblağ karşılığında satılması konusunda yakın bir anlaşma olmadığını ve Avustralya’ya olan uzun vadeli bağlılığını yineledi.

InvestingPro İçgörüleri

Potansiyel elden çıkarma haberlerinin ardından SingTel’in hisse fiyatında yaşanan son artış ışığında, yatırımcılar şirketin mali sağlığını ve pazardaki konumunu incelemeye hevesli. InvestingPro’nun gerçek zamanlı verilerine göre, SingTel 1,27 milyar dolarlık bir piyasa değerine ve 9,76’lık bir F/K oranına sahip. 2023’ün 4. çeyreğinden itibaren son on iki ay dikkate alındığında bu oran 8,98 gibi daha da cazip bir seviyeye çıkıyor. Bu, kazançlarına göre makul bir şekilde değerlenen bir şirkete işaret ediyor.

SingTel için dikkate değer InvestingPro İpuçlarından biri, son 19 yılda istikrarlı temettü ödemeleridir; bu da uzun vadeli yatırımcılar için istikrarlı bir getiriye işaret eder ve mevcut ekonomik ortamda özellikle cazip olabilir. Dahası, SingTel’in gelir büyümesi, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ayda %74,93’lük bir artışla etkileyici oldu ve şirketin rekabetçi bir sektördeki güçlü performansını vurguladı.

Başka bir InvestingPro İpucunda belirtildiği gibi, zayıf brüt kâr marjlarına ilişkin endişelere rağmen, SingTel’in işletme geliri marjı, verimli yönetim ve sağlam bir ana faaliyet alanı sergileyerek %47,6 gibi güçlü bir seviyede bulunuyor. Ayrıca, analistlerin cari yıl için kârlılık öngörmesi ve şirketin son on iki ayda kârlı olması, SingTel’in finansal görünümünün olumlu olduğunu gösteriyor. Daha fazla bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için, SingTel’in finansalları ve piyasa potansiyeli hakkında daha derin bir analiz için erişilebilecek daha fazla InvestingPro İpucu mevcut.

İlgilenen okuyucular, InvestingPro’da yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ekstra %10 indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak SingTel hakkında daha fazla bilgi ve ipucu edinebilirler. Platformda listelenen daha birçok ipucu ile yatırımcılar, kapsamlı veriler ve uzman analizleri ile desteklenen daha bilinçli kararlar alabilirler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

gundogmushaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu