Haber

Madagaskar’da tropik fırtına: Ölü sayısı 18’e yükseldi

Doğu Afrika ülkesi Madagaskar’da etkili olan ‘Gamane’ tropik fırtınası sebebiyle son üç gün içinde en az 18 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. İlk olarak fırtınadaki can kaybını en az 11 olarak açıklayan Madagaskar Afet İdare Ofisi, fırtına ve beraberinde getirdiği olumsuz hava koşulları sebebiyle binlerce kişinin de yerinden edildiğini bildirdi.

Reuters’ın aktardığına göre, tropik fırtına, çarşamba ve perşembe günleri Madagaskar’ın kuzeydoğusundan geçti. ‘Gamane’ nedeniyle 20 binden fazla kişi yerinden edildi, üç kişinin ise kayıp olduğu açıklandı. Ülkenin kuzeydoğusundaki Vohémar’dan çarşamba sabahı ülkeye giren fırtınanın hızı saatte 150 kilometreye kadar ulaştı.

KUZEYDE YOLLAR VE KÖPRÜLER ÇÖKTÜ

Afet İdare Ofisi’nin paylaştığı bilgilere göre, fırtına, kara üzerinden geçerken etkisini yitirmeye başladı. Ancak, fırtına sebebiyle pek çok bölgede şiddetli yağış ve seller yaşandı. Ülkenin kuzeyinde fırtına, şiddetli yağış ve sellerin etkisiyle bazı yol ve köprüler çöktü. Madagaskar’da bu yıl yaşanan ilk tropik fırtına olan ‘Gamane’nin etkili olduğu bölgeye giden ekipler, sellerde mahsur kalan kişileri kurtarmak için çalışma başlattı.

2023 yılının başında etkili olan Freddy ve Cheneso isimli tropik fırtınalar sebebiyle de en az 37 kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi evlerinden ayrılmak durumunda kalmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu