Haber

Ahmet Akın: “2023 Asgari Ücreti Vatandaşı Enerji Yoksulluğuna Mahkûm Ediyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, ısınma maliyetlerinin arttığı kış aylarında elektrik ve doğal gaz minimum oranda tüketilse bile çalışanların 2023 asgari ücretinin dörtte birini elektrik faturalarına ödemek zorunda kalacağına işaret etti. CHP’li Ahmet Akın, “2023’te zam olmasa bile ısınma için kullanılan asgari elektrik ve doğalgaza ilişkin aylık fatura 2 bin 133 lira. Yani 2023’te asgari ücretin dörtte biri iki temele gidecek” dedi. faturalar.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, vatandaşların asgari ücret ve elektrik harcamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Akın’ın açıklaması şöyle:

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA AYLIK FATURA 2 BİN 133 TL

“2022 yılında elektrik faturalarında yapılan zamlardan dolayı 2023 yılı asgari fiyatı, gelecek yıl elektrik faturalarında artış olmasa dahi maaşın dörtte birine tekabül etmektedir. elektrikte baz tüketim 417 lira, kış aylarında ısınma için günlük 10 metreküp, doğalgazda aylık tüketim faturası ise 716 TL olarak belirlendi. sadece baz tüketim toplam 2.133 TL’ye tekabül etmektedir.

DÖRDÜNCÜ YENİ TABAN FİYAT ELEKTRİK VE DOĞALGAZ

Asgari ücretle çalışanların 1 Şubat 2023’te alacağı 8 bin 506 liranın dörtte birine denk geliyor. Yani asgari ücretle çalışan vatandaş aylık maaşının yüzde 25’ini ısınmaya, bundan sonra güç artışı olmasa da temel ihtiyaçtır.

YENİ ASGARİ ÜCRETLE ENERJİ YOKSULLUĞUNA ÇÖZÜM YOK

Avrupa bölgesindeki Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat); Enerji faturaları gelirin yüzde 25’ine ulaşırsa elektrik yoksulluğu tanımı yapılıyor. Bu verilerden hareketle Türkiye’de asgari ücretle çalışanların özellikle kış aylarında derin bir enerji yoksulluğu yaşadıkları ortaya çıkarken, 2023 yılı için belirlenen asgari ücretin bu sınırda olması vatandaşların enerjiye mahkûm edildiğini gösteriyor. yoksulluk.

DEVLET KAZANI KAPATIN, BATTANİYEYİ KAPATIN DİYOR

2023 için belirlenen miktarla hükümet asgari ücretlilerin ısınması için kombileri kapatın battaniyeye sarılın diyor. Üstelik asgari ücrete yapılan zam 2023 Şubat’ta vatandaşın cebine girecek. Dolayısıyla Aralık ve Ocak aylarında asgari ücretle çalışan vatandaşlarımız ısınma ihtiyacını karşılamakta zorlanacak. Şubat ayına kadar fiyatın yüzde 25’i sadece elektrik ve doğalgaz faturalarına gidecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu